Buğdayın temizlenmesi, kaynatılması, kurutulması, kabuğunun soyularak değişik tipte değirmenlerde öğütülmesi, farklı boyutlardaki taneciklerinin ayrılmasıyla elde edilen sadece su ve buğdaydan oluşan oldukça değerli ve besleyici yarı hazır bir gıda maddesidir.

Tahıl grubu beslenme piramidinin tabanında yer alan, önemli ve ekonomik bir gıda maddesidir.
Bulgurda tahıl grubu içinde önemli bir besin kaynağıdır..

Bulguru daha iyi anlamak için ana hammaddesi olan buğdayı çok iyi tanımak gerekir. Buğday; kepek, embriyo ( Ruşeym ) ve nedosperm ( öz ) olarak üç bölümden oluşur ve besin öğeleri bu üç bölümde muhtelif dizilişler gösterir. Nişasta, protein, çinko, magnezyum, krom gibi mineralleri, diyet lifi, bazı fenolleri, fitatları ve selenyumu ayrıca B kompleks vitaminleri içermektedir.

Neden Bulgur ?

Buğdaydan yapılan ürünlerde genel olarak buğdayın işlenmesi esnasında öz ve kepek bölümündeki mikro besinler ayrılmakta ve beyaz ekmekte de olduğu gibi bize buğdayın yalnız enerji veren bölümü ulaşmaktadır.

Fakat bulgur ‘tam tahıl’ tanımına uygun bir üründür; zira bulgur üretim aşamaları sonucunda, protein, vitamin, mineral ve diyet lifinin korunduğu mamül ürün olarak ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca makarna ve pirince göre glisemik indeksinin düşük olması ( Daha uzun süre tok tutabilme özelliğinin yüksek olması ) bulguru gıda kaynakları arasında daha da önemli kılmaktadır.

Kısaca bulgur; lif ( posa) açısından zengin, karbonhidrat değeri düşük, protein değeri oldukça yüksek, muhafazası kolay, radyo aktiviteye maruz kalmayan kollestrol içermeyen , pişirme esnasında ruşeymde ( embriyo: Tohumun gen merkezi ve hayatiyeti sağlayan sağlayan bölüm ) yer alan besin maddelerinin mamül ürüne transfer olduğu , çocuk gelişimi ve gebelik süresince gerekli folik asit, içeriği yüksek elementlerin emilimini zorlaştıran fitik asit içeriği düşük, sindirim ve sinir sistemi için gerekli ( B ) kompleks vitaminleri açısından oldukça zengin bir gıda maddesidir.

İnsanların günlük 25-30 Gr civarındaki lif ihtiyacının, yalnızca bir tabak bulgurla karşılanabileceği hususu, bulguru beslenme anlayışının en kolay ve değerli ürünlerinden biri haline getirmektedir.

--------------------------------------

Yazı İhsangazi İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürülüğünün hazırladığı broşürden alınmıştır.