Hititlerin sofrasındaki bulgur pilavına kaşık sallamak nasıl olurdu sizce ? Hele bu pilavın bulguru ( B ) kompleks vitaminler bakımından çok zengin, günümüz beslenme anlayışında önemli bri yer tutan diyet lif ( Sindirim mekanizması için olmazsa olmaz yapı) içeriği yüksek ‘’Glisemik index ‘’ değeri ( Besinleri kan şekerini düşürme yüzdesi) çok düşük. Mikrobiyal ve enzimatik rekasiyonlar yok denecek kadar az ( Bir anlamda steril ) ise ve tıka basa yedikten sonra bile sindirim sorunu yaşanmıyorsa, bu duygu daha görkemli bir hale gelmez miydi ?

İhsangazi’de bir yılda üretilen yaklaşık 1.250 ton Siyez Buğdayının %80’i hayvan yemi olarak kullanılırken, geri kalan 250 tonundan, taşlı yerel değirmenlerde ortalama % 70 randımanla 175 ton Siyez Bulguru üretiliyor. Üretilen Siyez Bulgurunun çoğunluğu çiftçi aileleri tarafından tüketilirken çok azı eşe dosta hediye götürülüyor ya da heveslilerine pazarlanıyor.

Ülkenin dört bir yanından ancak sıraya girilerek sipariş verilirken, önemli lezzet ustaları şatafatlı mekanlarda menülerinde ısrarla Siyez Bulguruna yer verirken, yerli yabancı bilim adamları İhsangazi’de Siyez peşinde koşarken, bu kadar değerli bir ürünü bolca ve sıradanmış gibi tüketme imkanına sahip İhsangazililer için ‘ yerkürenin şanslı evlatları’ demek geliyor insanın içinden belki. Ama onlar antik çağdan kalan tarım kültürü mirasına sahip çıkıp, bağırlarına bastılar ve bu günlere taşıdırlar. Hak ediyorlar yani.

Hedef sağlıklı beslenme konusunda Siyez Bulguru farkındaligı yaratmak. Hedef, yalnızca şanslı azınlığın tüketme şansına sahip olduğu Siyez Buğdayından tüm insanların yararlanmasını sağlamak. Hedef orijinal genlere sahip bu ürünün gelecek kyşaklara taşınmasını sağlamak. Ve hedef, siyez Kültürünü, İhsangazi için düşünülen kalkınma sürecinin önemli bir enstrümanı halinde getirmek.

‘ Temiz, adil ve güvenli gıda ‘ sloganı ile tüm insanları yerel, geleneksel , lezzetli ve doğru gıda ile buluşturmayı hedefleyen uluslar arası Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından Türkiyenin ilk presidium adayı olarak lanse edilen Siyez Bulguru, Ekim ayında İtalyada düzenlenecek Terra Madre ( Toprak Ana ) yerel ürünler fuarında , bizzat İhsangazili çiftçiler tarafından dünya kamuoyuna tanıtılacak.

Kuruluş sürecindeki ‘ İhsangazi Siyez Buğdayı Üreticileri Birliği ‘ aracılığı ile Siyez Buğdayı konusunda Presidia ünvanının verileceği dernek aracılığı ile  de Siyez Bulguru konusunda standartların oluşturulması, korunması ve üretimin geliştirilmesine katkı sağlanacak, geleneksel üretimin yerel üreticiler tarafından geliştirilmesi konsepti desteklenecek.

Bütün bu çalışmalar ‘ Siyez Kültürü’’ ne yeni bir hayat verecek. Ve insanlara da …


--------------------------------------

Yazı İhsangazi İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürülüğünün hazırladığı broşürden alınmıştır.